Andestamine pole nõrkuse märk, vaid tee tervenemise ja sisemise kerguse suunas.
Õpi, kuidas lasta vabaks mineviku haavad ja luua ruumi rahule.
1. Vimma pidamine ei karista süüdlast – vaid sind ennast
Viha ja kibestumine ei mõjuta inimest, kes sulle haiget tegi – tihti pole ta isegi teadlik sinu tunnetest. Ent sina kannad seda valu endas, mis mõjutab su vaimset ja füüsilist tervist.
2. Parim “kättemaks” on elada hästi
Kui keegi on sind alandanud, püüdnud murda või haavanud, siis näita, et su sisemine tugevus on suurem. Edukas ja rahulik elu on parim vastus tehtud ülekohtule.
3. Muuda kogetu millekski heaks
Vaata valusat kogemust kui kasvukohta. Mis see sulle õpetas? Mis tugevus sinus arenes? Läbi valu võid avastada oma tõelise vastupidavuse.
4. Pane kirja kõik, mis läks hästi
Harjuta ennast märkama ka valusa kogemuse positiivseid järellaineid. Kas said tuge kelleltki? Kas mõistsid enda kohta midagi uut? Kirjalik nimekiri võib aidata sul olukorda teise nurga alt näha.
5. Märka abistajaid
Isegi kui kogemus oli valus, keegi aitas sind – kasvõi kuulamise, kallistuse või vaikiva kohaloluga. Tuleta meelde neid inimesi. Nende headus on sinu paranemise oluline osa.
6. Astu oma loost korraks kõrvale
Vaata laiemat pilti – võib-olla aitas su läbielamine kellelgi teisel kasvada või toetas keegi sind viisil, mis muutis ka tema elu. Andestamine võib muuta ka teisi, mitte ainult sind.
7. Ole enda vastu kaastundlik
Andestamine ei toimu üleöö. Anna endale luba olla haavatud, eksida, kurvastada – ja samas liikuda edasi. Iga samm paranemise teel on väärtuslik.
8. Andestamine = vabanemine
Aramea keeles tähendab “andestamine” sõna otseses mõttes „lahti harutamist“. Kui andestad, katkestad nähtamatu köie, mis sind haiget teinud inimesega seob. Sa ei tee seda tema, vaid enda pärast.
9. Usaldus ja andestus on erinevad asjad
Andestamine ei tähenda, et pead inimest taas usaldama. Sa võid vabastada oma südame vihast ja samas kaitsta ennast tulevikuvalu eest – distants võib olla osa enesehoidmisest.
10. Ära korda oma lugu lõputult
Iga kord, kui räägid oma lugu uuesti, kinnistad selle emotsiooni sügavamale kehasse. Ühel hetkel tuleb see peatada. Vaheta kordamine teadliku lahtilaskmise vastu.
11. Proovi näha teise inimese vaatenurka
Kujutle, et oled sina see, kes haiget tegi. Mida sa ütleksid? Milline valu või hirm sul sees oli? See ei vabanda tegu, aga võib aidata sul mõista – ja mõistmine leevendab.
12. Soovi oma vaenlasele head
Mõttes talle head soovides – isegi kui alguses vastu tahtmist – hakkad oma mõttemustreid ümber kujundama. Viha taandub, südamesse mahub rohkem rahu ja vabadust.
13. Säilita perspektiiv
Teistele pole see lugu võib-olla üldse nähtav, kuid sina elad selles pidevalt. Ära lase sellel varjutada suhteid ja elu, mis sul praegu olemas on. Ära anna minevikule võimu oma oleviku üle.
Lõpusoovitus:
Andestamine on otsus, mitte tunne. Sa ei pea ootama, kuni süda pehmeneb – alusta otsusest, ja süda järgneb samm-sammult.