Kes ei teaks ühte järjekordset tüütut umbrohtu... Kindlasti oled mõnikord pahandanud, kui avastad, et jälle need tupsud riiete küljes. Selline see takjas on jah, haakub kohe sinu külge, andes märku, et hei, hei... ma olen ka olemas ja võib-olla abiks sulle.
Takjas ongi tegelikult meil väga väärt taim. Kõige rohkem tuntakse takjast, kui juuste tervendajat.
Takjas (Arctium) on kõrgekasvuliste ja suureleheliste (rahvasuus ka kobrulehed) kaheaastaste rohttaimede perekond korvõieliste sugukonnast. Takjaid tuntakse kümmekond liiki, need kasvavad peamiselt Euroopa parasvöötmes. Eestis on kõige levinum villtakjas (A. tomentosum), lisaks kasvavad siin suur- (A. lappa), väike- (A. minor) ja salutakjas (A. nemorosum).
Takja raviomadused
Takja juured sisaldavad kuni 45 protsenti inuliini, 12 protsenti valke, eeterlikke õlisid, polüfenoolseid ühendeid, parkaineid, orgaanilisi happeid ja mineraale. C-vitamiini on lehtedes 300–350 mg%, lisanduvad karotiin, K-vitamiin, bioaktiivsed glükosiidid ja alkaloidid.
Juuksed kasvama!
Meie esivanemad on takjajuurt kasutanud
- juuksekasvu tugevdamiseks,
- juuste väljalangemise ja
- hallinemise profülaktikaks,
- kõõma vastu,
- küünte tugevdamiseks,
- paljude nahahaiguste ravis: ekseem, akne, psoriaas, nahahaavandid, herpes.
Purukstambitud lehti või juuri võib kasutada paikse mähisena.
Juuste väljalangemise korral tee juurtest loputusvedelik. Loputa sellega iga peale juuste pesu pead. Võib teha ka ekstrakti või tõmmise, sellega määrida pead, peanahka. Parema tulemuse saavutamiseks tasuks seda teha iga päev.
Väga häid tulemusi on andnud takjajuure hüdrosooli ehk taimevee kasuatmine. Hüdrosool on aurdestillatsiooni teel saadud taimevesi. Hüdrosoolid on enamasti värvitud, seega seda saavad kasutada ka heledejuukselised. Pikaajalise aurutamise teel saadud taimeveed on mitmetes kordades tugevamad lahused, kui lihtsalt taimeteed.
Elujõu Keskuse hüdrosoolid on pihustiga pudelites, väga mugav kasutada.
https://elujoukeskus.ee/e-pood/takjajuure-vaegi
Tulemused ei lase kaua oodata, kuu aja pärast võid juba märgata uusi juukseid tulemas, juuksed lähevad tunduvalt paksemaks, jõulisemaks.
Takjajuure tee
Juurtele vala peale keev vesi, lase tõmmata umbes 20-30 min. Joo 2-3 korda päevas. Tee puhastab verd, ravib podagrat, mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandit. Tee/ jook puhastab verd, leevendab podagrat, mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandit. On higile ajav, allergiavastane ja lahtistav toime. Vähktõve vastane, tugevatoimeline mürkainete neutraliseerija, organismi puhastaja, diureetilise toimega.
Takjad sobivad ka toiduks
Toiduks tarvitatakse lehti, noori võrseid ja juurt. Vanemad lehed on kibedad.
Pestud ja kooritud juurt võib süüa toorelt salatis, keedetult-hautatult supis ja pürees ning küpsetatult nagu tavalist juurvilja.
Juured keevad pehmeks ainult hapustatud keskkonnas, nõrgas sidrunhappelahuses. Kuumtöötlemisel muutub juur magusaks. Keedetud ja seejärel praetud takjajuured maitsevad nagu kartul. Kui leivatainale lisada kolmandik takjajuurejahu, saame maitsvama ja kauem pehmena püsiva leiva, justkui peenleiva.
Takjalehe salatiks pane enne noored takja lehed 1–2 minutiks keevasse vette, jahuta külma jooksva vee all, haki peeneks. Juurde sega sama kogus hakitud murulauku ja 1 kuhjas sl peenelt riivitud mädarõigast, veidi hapukoort ja maitseks soola.
Loodusest saab alati abi. Looduses peitub kogu maailma jõud.
Takjas paneb tõesti sinu juuksed kasvama! Kiirem tee sinu uhkete juusteni saab alguse siit:
Koostanud Piia Kõverik
Kui soovite artiklit levitada, siis on tingimuseks, et lisate viite www.elujoukeskus.ee veebilehele.
© 2016-2024 Rapla Elujõu Keskus. Kõik õigused on kaitstud.
Ööbiku 2, Rapla, 79514
+372 53481347