Keha ja hingekohtumispaik!

LAVENDLI ilu ja võlu

Lavendel (Lavandula) on igihaljaste aromaatsete poolpõõsaste, lehtpõõsaste ja rohttaimede perekond huulõieliste sugukonnast. Lavendel on tuntud kui lõhnataim, ammustest aegadest on kasutatud lavendliõli, lõhnavett ja lavendlisalvi. Lehti ja õisi kasutatakse ka toitude maitsestamisel.

Looduses leidub umbes 39 liiki lavendlit ning peamiselt kasvavad nad Vahemere maades. Nende leviala võib ulatuda kuni Indiani (Põhja- ja Ida-Aafrika, Edela-Aasiast kuni Kagu-Aasiani).

Eestis kasvab kaks liiki: tähklavendel (Lavandula angustifolia) ja laialehine lavendel (Lavandula latifolia). Euroopas on lavendel väga populaarne. Tuntud lavendlikasvatuspiirkond on Provence Prantsusmaal.

Lavendel eelistab päikest ja tuulevaikset kasvukohta ning looduslikult kasvab ta kivistel pindadel. Tal on vaja kasvuks pinnast, mis laseks vett hästi läbi, kuid poleks liiga viljakas ning oleks kergelt leeliseline (pH umbes 6–8). Talle sobib ka väga liivane pind. Lavendlile ei sobi liigne niiskus, ta hukkub liigniiskes pinnases kiiresti. Talvel vajab ta katet, et külmad üle elada.

Lavendlit lõigatakse ja kärbitakse kohe pärast õitsemist. Paljundatakse seemnetega, poolpuitunud varrepistikutega ja vanade puhmaste jagamisega. Seemnete idanevus säilib 3 aastat ja tõusmed ärkavad umbes 14–21 päeva pärast külvamist. Taimi on soovitav ette kasvatada ning istutada põllule juuni algul vahekaugusega 35–40 cm. Lavendlil on hea lõhn kuid mõrkjas maitse. Meelitab ligi mesilasi ja liblikaid.

Keemiline koostis

Lavendli eeterlik õli on kui antioksüdant. Linalool on lavendli eeterliku õli tähtsaim koostisosa (44,54%), järgnevad geraniool (11,02%) ja atsetaat. Linalool on kui tuntud naturaalne keemiline ühend, mille peamiseks ülesandeks on taime lõhnastamine. Üle 200 taime toodab linalooli.

Linalooli võib peamiselt leiduda lõhnastatud kosmeetikas ja majapidamistarvetes. Seda kasutatakse ka kahjuri- ja sääsetõrjevahendina. Linalool vähendab stressi, kuna mõjutab neutrofiilide ja lümfotsüütide taset veres.

Geraniool on samuti naturaalne antioksüdant, mis puhtal kujul on värvitu õline vedelik, millel on õrn roosilaadne lõhn. Seda soovitatakse kasutada vähkkasvaja ravis. Geraniooli kasutatakse peamiselt parfümeerias.

Lavendli eeterlik õli

Lavendel on tuntud ja armastatud oma lõhna poolest ning taime on kasutatud antiikaegadest saadik parfümeerias. Lavendlil on rahustavad ja antiseptilised omadused ning temaga saab ravida unetust, ärritust, puhitusi ja koolikuid. Õitest valmistatakse droogi, mida soovitatakse kasutada migreeni, neuralgia ja närvilisusest põhjustatud südamehäirete korral. Õitega tehakse aromaatseid vanne ja aroomteraapiat. Piirituses lahustatud lavendli eeterlik õli leevendab hästi peavalu, mis tingitud stressist ja pingest ning seda võib hõõruda otse nahale (meelekohtadele). Tänu antiseptilisele toimele on seda kasutatud ka haava puhastamisel ja akne ravis, kuna suuremates doosides on lavendel antibakteriaalse toimega.

Lavendlit kasutatakse ka põletuste korral, sest aitab vähendada naha turset ja ärritust, niisutab nahka ning soodustab uute naharakkude teket. Lavendli eeterlikud õlid leevendavad valusid lihastes ja liigestes. Lavendel aitab suurendada sapi tootmist ning see leevendab seedehäireid. Lavendlit võib koos teiste ravimtaimedega kasutada südame ja närvisüsteemi tugevdamiseks.

Toiduainetööstus

Lavendli õisi ja lehti kasutatakse peamiselt maitseainena. Nad sobivad hästi koos piparrohu, salvei ja tilliga värsketele salatitele, kalale ja praetud lihale. Kuna lavendlil on tugev aroom, siis teda võib kasutada ka küpsetistes, kreemides ja gurmeeroogades.

Vastunäidustused

Lavendli eeterlikke õlisid ei ole soovitatav manustada suukaudselt. Pikaajaline tarvitamine võib meestel põhjustada hormonaalseid häireid. Pigem soovitatakse kasutada tinktuure, mis on lahjemad. Kui kasutada lavendli teed rahustamiseks, siis ei soovitata samal ajal kasutada rahustavaid või uniseks tegevaid ravimeid. Raseduse ajal tuleks lavendliteed ja -küpsetisi pigem vältida.

Lavendlit kasutatakse traditsioonilises meditsiinis:

- võitluses südame-veresoonkonna, neuroloogiliste haiguste, unetuse, melanhoolia vastu;

- kui maohooldusravim;

- usside raviks;

- neerukivide puhul;

- põiepõletik;

- vannid liigesehaiguste puhul;

- aromaatsete patjade valmistamiseks.

Lavendlit saab kasutada ka vahendina tüütute putukate (sääsed, koid jne) vastu.

Korjake kuivatamiseks lavendlit niipea, kui õied on täielikult avanenud. Just sel ajal on lavendliõite värvus intensiivne ja lõhn kõige meeldivam. Lavendli kuivatamine, nagu ka teistel maitsetaimedel, peaks toimuma soojas, hästi ventileeritavas kohas, eemal päikesevalgusest.

KUIVATATUD LAVENDEL - KASUTUSVIISID

1. lavendli lõhn leevendab stressi

Värsketel või kuivatatud lavendliõitel on aktiivne aroom, mis intensiivistub, kui neid sõrmede vahel hõõruda. Stressi vähendamiseks mõne minutiga hõõruge sõrmede vahele paar õit ja hingake tekkivat essentsi aeglaselt ja sügavalt sisse. Lavendli lõhn, selle eeterlik õli, leevendab närvipingeid, võtab paari minutiga ära ärevuse ja paanikahood.

2. Tee kuivatatud lavendliga

Sellel kuivatatud õitest valmistatud teel on lõõgastav ja rahustav toime. Vala dessertlusikatäis kuivatatud lavendliõisi üle suure tassi keeva veega ja lase 10 minutit tõmmata. Kombineeritakse jasmiini, piparmündi ja rahustava toimega maitsetaimedega. Lavendlitee on rahustav, aitab puhitusele ja soodustab rahulikku und.

3. Lavendli parfüüm

Lavendli eeterlikku õli võib kasutada parfüümina, hõõrudes tilga juustele, tilga randmele.... Lavendel kombineerub patšuli, ylang ylangi, kaneeli, roosi, jasmiini, sidruni, bergamoti ja mandariiniga - iga kombinatsioon võib saada teie eksklusiivseks lõhnaks.

4. Lavendlivann

Keetke väikeses nõus vett, lisa peotäis kuivatatud lavendliõisi ja lase 10 minutit tõmmata. Valage keedusegu kuuma vanni. Lavendel võib teha imesid kosmeetikas, näiteks venitusarmide ravimisel.

5. Lavendliõli

Hea ravi päikesepõletuse korral. Pange paar tilka lavendliõli pihustuspudelisse ja pihustage nahale.

6. Lavendlikotike

Õmble puuvillasest või linasest riidest kotike, täida see lavendliõitega ja pane see koos pesuga kuivatisse. Ühte kotikest saab kasutada 20-25 korda!

7. Lavendel rahulikuks uneks - tilgutage paar tilka lavendliõli oma padjale. Või lisage padjatäidisele kuivatatud lavendliõisi.

8. Lavendel mikroobide vastu.

Lavendliõli antiseptilisi, haavaparandavaid omadusi võib kasutada putukahammustuse puhul - see leevendab turset ja sügelust ning puhastab haava mikroobidest.

9. Lavendel juustele

Kuivatatud lavendliga tehtud teed võib kasutada kõõma ennetamiseks ja raviks.

10. Lavendli HÜDROSOOL ehk TAIMEVESI. Saadaval e-poes.

https://et.wikipedia.org/wiki/Lavendel

http://ogorodsadovod.com/entry/661-lavanda-primenenie-lavandy

http://sushilnoedelo.ru/info/sushenaya-lavanda-sposoby-primeneniya.html

https://www.countrysideliving.net/GRD_PoM_LAVENDER_Jul04_Rus.html